Zadbaj o żarówki w samochodzie

Bardzo częstym widokiem na drogach są pojazdy, w których dobrze działa tylko jedna żarówka w przednim oświetleniu. O ile za dnia taki samochód jest widoczny i sam ma zapewnioną dobrą widoczność, o tyle nocą może to doprowadzić do poważnego wypadku lub kolizji.

W zasadzie nie ma sposobów na to, aby nasza żarówka świeciła lepiej. Należy jednak kontrolować stan zabrudzenia przedniej części reflektorów. Niektóre pojazdy wyposażone są w dodatkowe wycieraczki lub spryskiwacze lamp – upewnijmy się więc, że ich stan pozwala na usuwanie wszelkich zanieczyszczeń. Jeśli takich udogodnień nie posiadamy, warto co jakiś czas wytrzeć lub umyć klosz.

Na co jeszcze musimy zwracać uwagę jeżeli chodzi o żarówki w samochodzie?

Ale nie tylko zabrudzenia mogą utrudnić nam widoczność. Przednia część reflektora, jego obudowa, bardzo często z czasem matowieje i wymaga polerowania z nałożeniem nowej warstwy ochronnej. Matowy klosz reflektora rozprasza światło żarówki, zatem oświetla ona obszar przed samochodem znacznie mniej wydajnie.

Bagatelizowana przez kierowców jest też opcja ustawienia kąta świecenia reflektorów. Należy zmieniać ustawienia reflektora w zależności od ilości przewożonych osób i towaru. Niektóre pojazdy wyposażone są w mechanizmy zapewniające automatyczną regulację.

Podstawową a często pomijaną przez kierowców jest procedura sprawdzenia stanu oświetlenia pojazdu. Dobrze, jeśli mamy zapewnioną pomoc drugiej osoby, aby wizualnie ocenić, czy wszystkie żarówki są sprawne. Od świateł mijania i drogowych, poprzez kierunkowskazy, światła stopu, przeciwmgielne oraz oświetlenie dodatkowe, jeśli takie posiadamy. W trudnych warunkach atmosferycznych prawidłowe oświetlenie pojazdu może często zadecydować o czyimś zdrowiu.

Przeczytaj również: Jak przygotować się do jazdy w warunkach zimowych

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU