Kolizja czy wypadek? Jak to ocenić?

Zderzenie z innym samochodem jest zawsze powodem poważnego stresu u kierowcy i jego pasażerów. Mimo tego, każdy kierujący powinien umieć precyzyjne ocenić sytuację, w jakiej się znalazł. Drogi kierowco. Musisz wiedzieć, czy zdarzenie drogowe, w którym uczestniczyłeś to jest kolizja drogowa, czy wypadek drogowy. Musisz też wiedzieć, jak postępować po kolizji, a jak po wypadku. O wszystkim przeczytasz w kolejnym wpisie na naszym blogu.

„Miałem wczoraj wypadek, na parkingu, pod sklepem. Na szczęście tylko zderzak uszkodzony i jeden reflektor”

W języku potocznym słowa kolizja i wypadek są często stosowanie zamiennie. Zazwyczaj uniwersalnym słowem, które opisuje zdarzenie drogowe, jest słowo „wypadek”.

W praktyce jednak kolizja i wypadek mają diametralnie różne znaczenia i diametralnie różne definicje prawne. To bardzo ważne dla każdego kierowcy. Bo zarówno kolizja jak i wypadek wiążą się z odpowiednim katalogiem praw i obowiązków. Definicje zdarzeń reguluje Prawo o Ruchu Drogowym.

Kiedy mamy do czynienia z kolizją drogową?

Kolizja drogowa ma miejsce wtedy, gdy:

  • Żaden uczestnik kolizji nie zginął, nikt nie został ranny.
  • W wyniku zdarzenia doszło jedynie do strat materialnych (uszkodzeń pojazdów, ewentualnie niewielkich uszkodzeń architektury miejskiej).

Tak jest najczęściej. Ale…

  • Zgodnie z prawem, kolizja drogowa ma miejsce również wtedy, gdy ktoś z uczestników odniósł obrażenia. Ale powinny to być obrażenia, które nie kwalifikują się do leczenia szpitalnego, albo obrażenia, w wyniku których czas hospitalizacji nie przekroczył 7 dni.

Spójrzmy na chwilę do Kodeksu Wykroczeń. Pomimo tego, że w kolizji nikt nie odniósł obrażeń, to sprawca kolizji może być ukarany (sprawy te reguluje art. 86). Sprawca kolizji może podlegać karze grzywny, a nawet aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny, jeśli doprowadził do kolizji, będąc pod wpływem alkoholu albo innego podobnie działającego środka (w domyśle, narkotyków).

Po kolizji drogowej nie trzeba wzywać Policji. W większości przypadków uczestnicy kolizji ustalają sprawcę i wypełniają specjalne oświadczenia dla ubezpieczycieli samochodów. Warto pamiętać o tym, aby po kolizji zrobić zdjęcia, obrazujące całą sytuację. Warto mieć też przygotowane odpowiednie druki, tak zwane oświadczenie sprawcy. Trzeba je dostarczyć do ubezpieczyciela auta.

W niektórych sytuacjach jednak wezwanie Policji jest konieczne. Kiedy? Cóż, nie zawsze wszystko układa się tak, jak powinno. Zaraz po kolizji może wywiązać się awantura pomiędzy uczestnikami. Może dojść nawet do rękoczynów. Uczestnicy kolizji mogą nie być w stanie samodzielnie ustalić, kto spowodował kolizję. Sprawca kolizji może być również pod wpływem alkoholu albo narkotyków. W takim przypadku bezwzględnie należy wezwać Policję. Może się też zdarzyć, że sprawca wypadku nie miał opłaconego OC, albo jechał nie swoim autem. Tu również należy wezwać Policję.

Jeśli ktoś został ranny w kolizji, także powinno się wezwać Policję. I oczywiście Pogotowie Ratunkowe

Czy po kolizji warto skorzystać z pomocy drogowej? Jak najbardziej tak. Aby auto mogło się samodzielnie poruszać po drogach, musi mieć sprawny układ hamulcowy, układ kierowniczy i oświetlenie zewnętrzne. Zatem nawet uszkodzenie reflektora powoduje, że powinno się wezwać pomoc drogową. Warto pamiętać, że nawet niewielkie uderzenie mogło spowodować uszkodzenia, których konsekwencją jest wyciek oleju silnikowego, płynu chłodniczego, płynu wspomagania albo oleju przekładniowego. Nie chcemy pogłębić uszkodzeń, zatrzeć silnika, czy też pompy wspomagania układu kierowniczego. Dlatego najbezpieczniej jest skorzystać z lawety.

O czym jeszcze trzeba pamiętać po kolizji drogowej? O odpowiednim zabezpieczeniu miejsca zdarzenia – przede wszystkim oznaczeniu go, aby ostrzec innych kierowców.

Kiedy mamy do czynienia z wypadkiem drogowym?

Wypadek drogowy ma miejsce wtedy, gdy:

  • Doszło do obrażeń ciała, albo do śmierci jednego lub więcej uczestników zdarzenia drogowego;
  • Definicja wypadku drogowego zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym jest następująca: „zdarzenie mające miejsce w ruchu lądowym, spowodowane poprzez nieumyślne naruszenie zasad bezpieczeństwa obowiązujących w tym ruchu, którego skutkiem jest śmierć jednego z uczestników lub obrażania ciała powodujące naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwające dłużej niż 7 dni”

Jeśli doszło do wypadku drogowego, uczestnicy albo świadkowie zajścia mają obowiązek wezwania Policji, Pogotowia Ratunkowego a w razie konieczności (zagrożenie pożarem, wyciek, zakleszczenie rannych w pojeździe) także Straży Pożarnej.

Dokumentacja wypadku drogowego jest sporządzana przez Policję.

Czy po wypadku należy wezwać pomoc powypadkową z lawetą? Tak, chyba, że auto uczestniczące w wypadku zostanie zatrzymane przez Policję jako dowód.

Pamiętajmy też, ze jako uczestnicy zdarzenia drogowego możemy skorzystać z usługi auta zastępczego.

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU