Kiedy i jak wezwać pomoc drogową?

Awaria samochodu podczas jazdy może zdarzyć się każdemu kierowcy i zazwyczaj staje się tak w najmniej odpowiednim momencie. O ile te drobne usterki można próbować naprawić na miejscu, tak te poważne uszkodzenia powodują, że dalsza jazda samochodem jest niemożliwa. To właśnie w takich sytuacjach niezbędna okazuje się pomoc drogowa. Jak wybrać odpowiednich profesjonalistów oraz jak ich wezwać? Ta wiedza może być bardzo przydatna w sytuacjach kryzysowych.

Awarie samochodu, które zazwyczaj wymagają wezwania pomocy drogowej

Niektóre usterki mogą skutecznie unieruchomić pojazd, a nawet być zagrożeniem dla bezpieczeństwa użytkowników samochodu, a także innych uczestników ruchu drogowego. Najczęściej pomoc drogowa wzywana jest w przypadku, gdy opona uległa uszkodzeniu, a nie posiadamy zapasowej. Takie sytuacje zdarzają się dość często, a przyczyną zwykle okazuje się wbity w oponę ostry przedmiot.

Inną awarią, która uniemożliwi nam dalszą jazdę, z całą pewnością jest uszkodzenie układu hamulcowego, silnika, bądź problem z uruchomieniem auta. Co więcej, awaria skrzyni biegów, sprzęgła lub układu elektrycznego może uniemożliwić dalszą jazdę. W przypadku niepokojących objawów w funkcjonowaniu pojazdu nie należy kontynuować podróży, aby nie pogorszyć usterki i nie doprowadzić do sytuacji niebezpiecznych.

Trzeba też pamiętać, że na drodze mogą zdarzyć się uszkodzenia zawieszenia, jak pęknięta sprężyna lub resor, ale też stłuczki, które powodują poważne uszkodzenia pojazdu, nie tylko z zewnątrz, ale też wpływające na poprawne funkcjonowanie poszczególnych mechanizmów niezbędnych do bezpiecznej jazdy.

Warto mieć na uwadze, że w przypadku jakiejkolwiek awarii, której naprawa przekracza nasze kompetencje bądź wiedzę, należy skorzystać z profesjonalnego wsparcia pomocy drogowej.

Jakie usługi oferuje pomoc drogowa?

Pomoc drogowa większości kierowców kojarzy się z lawetą i zabraniem pojazdu z drogi. Owszem, jest to jedna z podstawowych usług pomocy drogowej, która jest niezbędna w przypadku uszkodzenia pojazdu. Warto jednak pamiętać, że lawety mogą być różnych rodzajów tak, aby mogły holować nie tylko samochody osobowe, ale też ciężarowe oraz inne pojazdy i maszyny o dużych gabarytach. Dzięki lawecie można pozbyć się z drogi niesprawnego pojazdu, ale też przewieźć go do mechanika bądź w inne miejsce, gdzie zostanie naprawiony bądź zezłomowany.

Poza lawetą i holowaniem pomoc drogowa może też oferować inne usługi. Przykładem jest, chociażby pomoc powypadkowa, która polega na uzyskaniu odszkodowania od sprawcy wypadku bądź pokrycia szkód z polisy OC. Jak już wielu kierowców mogło się przekonać, szkody komunikacyjne nie zawsze są sprawnie rozpatrywane i uczciwie wyceniane przez ubezpieczycieli. Dzięki fachowej pomocy można szybko uzyskać należną kwotę odszkodowania.

Niektóre firmy zajmujące się pomocą drogową w swoich usługach proponują klientom także auta zastępcze. Dzięki tej opcji kierowca może kontynuować podróż, podczas gdy uszkodzone auto zostanie odholowane. Jest to bardzo wygodna opcja, szczególnie jeżeli auto, które uległo awarii bądź wypadkowi jest niezbędne do wykonywania obowiązków zawodowych, bądź konieczne, aby dojechać do pracy.

Profesjonalne usługi pomocy drogowej obejmują często dojazd na miejsce awarii i naprawę uszkodzonego pojazdu. Oczywiście takie usługi dotyczą tylko drobnych usterek, które nie wymagają skomplikowanych i czasochłonnych napraw. Przykładem jest, chociażby wymiana koła na zapasowe, jeżeli nie potrafimy zrobić tego samodzielnie bądź nie posiadamy w wyposażeniu auta odpowiednich do tego narzędzi.

Jak wezwać pomoc drogową?

Przede wszystkim pierwszy telefon, jaki należy wykonać to ten do swojego ubezpieczyciela. Jeżeli wykupiony pakiet obejmuje holowanie i usługi pomocy drogowej, to powinniśmy dostać bezpośredni numer do firmy. W innym wypadku będziemy musieli sami poszukać odpowiednich specjalistów. Aby zaoszczędzić czas oraz pieniądze, warto zadzwonić po lokalną pomoc drogową (wpisując w wyszukiwarce np. pomoc drogowa Tychy, pomoc drogowa Katowice itp.). Taka opcja sprawi, że laweta pojawi się na miejscu kolizji bądź awarii w krótkim czasie. Wybierając firmę oferującą pomoc drogową dobrze jest zwrócić uwagę na opinie w Internecie. Oczywiście taka opcja jest możliwa tylko, gdy mamy na to czas, a niesprawny pojazd nie sprawia zagrożenia na drodze.

To, o czym należy pamiętać, wzywając pomoc drogową, to określenie co się stało oraz podanie w miarę możliwości dokładnej lokalizacji. W przypadku pojazdów ciężarowych, czy maszyn budowlanych trzeba poinformować firmę o tym fakcie, ponieważ nie każda laweta będzie mogła zabrać duże gabarytowo i wagowo pojazdy. Warto także zapytać o szacunkowy koszt usługi holowania, czy czas przyjazdu na miejsce zdarzenia.

Niezależnie od tego, gdzie pojazd odmówi posłuszeństwa, należy zachować szczególną ostrożność i odpowiednio oznakować miejsce zdarzenia. Zadbajmy o trójkąt ostrzegawczy, światła awaryjne, a także kamizelkę odblaskową. O bezpieczeństwo na drodze warto zadbać jeszcze zanim sięgniemy po telefon i zadzwonimy po pomoc drogową.

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU