Co robić gdy jesteśmy świadkami wypadku drogowego?

Zapytani o to, co należy zrobić w przypadku, gdy dojdzie na naszych oczach do wypadku czy choćby zwykłej stłuczki, odpowiadamy zazwyczaj, że pomóc. Niestety, kiedy taka sytuacja przytrafia się naprawdę, pojawiające się emocje, stres i zdezorientowanie często nie pozwalają nam na uporządkowane myślenie i właściwe działanie. Sprawdź, co zrobić jako świadek wypadku i bądź przygotowany na nieoczekiwane wydarzenia na drodze. Odpowiednia kolejność podjętych przez Ciebie czynności może uratować zdrowie i życie.

Czy świadek wypadku musi udzielić pomocy poszkodowanym?

Wiele osób widząc, że doszło do wypadku, liczy na to, że poszkodowanym pomoże ktoś inny. Może się jednak zdarzyć, że w ten sposób pomyślą wszyscy, wskutek czego konsekwencje wypadków mogą być tragiczne. Informacje określające czynności, jakie powinien wykonać uczestnik zdarzenia, określają przepisy kodeksu drogowego. Osoby, które są jedynie świadkami i nie brały bezpośredniego udziału w zdarzeniu, są jednak zobowiązane do pomocy osobom poszkodowanym, o czym mówi polskie prawo. Nieudzielenie pomocy może skutkować pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.

O konsekwencjach braku pomocy poszkodowanym przez świadków zdarzenia traktuje art. 162 Kodeku Karnego §1. Kto człowiekowi znajdującemu się w położeniu grożącym bezpośrednim niebezpieczeństwem utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu nie udziela pomocy, mogąc jej udzielić bez narażania siebie, albo innej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia, albo ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Od tego zapisu są jednak wyjątki. Pomocy nie musi udzielać świadek zdarzenia w sytuacji, gdy wiąże się to z poddaniem zabiegowi lekarskiemu lub w sytuacji, kiedy możliwe jest udzielenie pomocy przez instytucję oraz osobę do tego powołaną.

Co po kolei powinien zrobić świadek wypadku?

Osoba widząca, że doszło do stłuczki, kolizji czy wypadku (zobacz również artykuł Kolizja czy wypadek? Jak to ocenić?), w pierwszej kolejności powinna zatrzymać swój pojazd w bezpiecznym miejscu, by nie stworzyć dodatkowego zagrożenia na drodze. Kolejny krok to właściwe zabezpieczenie okolicy zdarzenia poprzez włączenie świateł awaryjnych we własnym aucie oraz wystawienie trójkąta ostrzegawczego.

Następnie należy podejść do miejsca zdarzenia. Jeżeli nie ma ofiar rannych lub zabitych, należy pomóc w bezpiecznym usunięciu uszkodzonych pojazdów z miejsca wypadku, by udrożnić ruch i wyeliminować zagrożenie. Jeżeli jednak w wyniku zdarzenia są ranni, trzeba niezwłocznie przystąpić do niezbędnej pomocy. Pierwszy krok to wezwanie policji i pogotowia. Dopiero po wykonaniu tej czynności przystępujemy do pomocy.

Jeżeli nie wiemy, w jaki sposób pomóc ofiarom, najlepszym rozwiązaniem będzie czekanie na pomoc służb ratunkowych. Nieumiejętne działania mogą przyczynić się do pogorszenia sytuacji i utrudnienia ustaleń związanych z ustaleniem przebiegu zdarzenia. Dobrą praktyką jest wsparcie psychologiczne ofiar, polegające na rozmowie, próbie odwrócenia uwagi od uszkodzeń ciała czy też zapewnienie o zbliżającej się profesjonalnej pomocy. Na miejscu wypadku należy pozostać do czasu przybycia właściwych służb.

Pomoc poszkodowanym a bezpieczeństwo

Udzielając pomocy poszkodowanym, świadek zdarzenia musi pamiętać przede wszystkim o własnym bezpieczeństwie. Poza właściwym zaparkowaniem kluczowe jest również jak najszybsze wyłączenie silników aut biorących udział w wypadku (jeżeli wciąż pracują). Wyciągnięcie kluczyków ze stacyjki zapobiegnie samozapłonowi.

Warto też poprosić o pomoc inne osoby obecne na miejscu zdarzenia, np. o dodatkowe włączenie świateł awaryjnych w swoich pojazdach. Zwiększy to widoczność i wyraźniej zasygnalizuje miejsce wypadku. Jeżeli poszkodowany wymaga natychmiastowego udzielenia pomocy, należy zlecić powiadomienie służb konkretnej osobie. Skuteczny jest jasny zwrot do określonej osoby. Komunikaty typu „niech ktoś zadzwoni po karetkę” zazwyczaj wprowadzają zdezorientowanie i chaos, w wyniku czego nie dzwoni nikt.

Podczas wzywania pomocy pod numerem 112, należy zawsze na początku podać swoje imię i nazwisko, miejsce zdarzenia, a następnie jak najwięcej szczegółów w związku z  zaistniałą sytuacją.

PRZEJDŹ DO:

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU