Przebita opona na trasie – co zrobić?

Wyobraź sobie następującą sytuację: wyruszyłeś w trasę, jedziesz spokojnie, aż nagle słyszysz dziwny, dudniący odgłos. Zatrzymujesz samochód na poboczu, wysiadasz i dostrzegasz, że opona jest przebita. Sytuacja niepożądana, ale tak naprawdę wcale nie taka rzadka. Dlatego też, jeśli już wcześniej miałeś do czynienia z podobnym zdarzeniem, to prawdopodobnie wiesz, co robić. Jeśli jednak coś takiego spotyka Cię pierwszy raz, to możesz nie wiedzieć, co powinieneś zrobić. Poniżej zebraliśmy wszystkie najważniejsze wskazówki, których znajomość pozwoli Ci odpowiednio zareagować w przypadku takiej awarii.

Pamiętaj o bezpieczeństwie – swoim i innych kierowców

Po pierwsze zjedź z drogi. Jeśli masz wystarczająco powietrza znajdź parking i tam przejdź do dalszych kroków. Jeśli jednak w oponie nie ma już powietrza, zjedź ostrożnie na pobocze, pas awaryjny lub do najbliższej zatoczki. Następnie włącz światła awaryjne, załóż kamizelkę odblaskową, aby być lepiej widocznym dla innych użytkowników drogi i ustaw trójkąt ostrzegawczy za samochodem w odpowiedniej odległości:
– jeśli do zdarzenia doszło na autostradzie lub drodze ekspresowej, to trójkąt należy umieścić w odległości 100 m od pojazdu,
– z kolei jeśli opona przebiła się w terenie niezabudowanym, wtedy należy ustawić trójkąt w odległości od 30 do 50 m od samochodu,
– w terenie zabudowanym stawiamy trójkąt tuż za pojazdem lub na nim, lecz na wysokości nie większej niż 1 m.

Kiedy i jak wymienić oponę?

Przebicie opony nie zawsze oznacza konieczność jej wymiany – w wielu przypadkach można naprawić ją u wulkanizatora. Przyjmuje się, że jeśli uszkodzenie opony jest nie większe niż 5 mm w średnicy, to można bezpiecznie ją naprawić. Natomiast opony o wysokim indeksie prędkości (powyżej 240 km/h) powinno się zawsze wymienić.

Uszkodzoną oponę możesz wymienić samodzielnie lub skorzystać z pomocy. Jak zrobić to samemu?

Przede wszystkim przed wymianą opony należy zmniejszyć ciężar pojazdu. W tym celu pasażerowie muszą opuścić samochód, a bagaże powinno się wyjąć. Następnie przygotuj potrzebne przedmioty: koło zapasowe, lewarek i klucz do kół. Kolejnym krokiem jest odpowiednie ustawienie samochodu – koła ustaw na wprost, zaciągnij hamulec ręczny i wrzuć pierwszy lub wsteczny bieg. Pojazd możesz dodatkowo zabezpieczyć poprzez podłożenie kamieni lub klinów pod koła po stronie, która nie będzie podnoszona. Teraz możesz przystąpić do właściwego działania:

  • poluzuj śruby w feldze o jeden obrót,
  • pod samochód podłuż lewarek,
  • podnieś pojazd o kilka centymetrów i sprawdź, czy pozostaje stabilny,
  • odkręć śruby i ściągnij koło trzymając za jego dolną część,
  • załóż koło zapasowe, ale nie dokręcaj śrub do oporu,
  • opuść samochód i dokręć śruby.

Pomoc drogowa – ratunek na drodze w nagłych zdarzeniach

Jeśli nie jesteś w stanie samodzielnie zmienić opony, zadzwoń po pomoc drogową. Pomoc drogowa wesprze w wymianie opony na miejscu lub odholuje samochód do najbliższego warsztatu, a tam wulkanizator zajmie się wymianą, czy też naprawą opony.

Na rynku działa wiele firm oferujących pomoc drogową, jednak zanim zdecydujesz się na wezwanie jakiejkolwiek firmy, warto sprawdzić opinie innych klientów, jak długo prowadzi swoją działalność oraz jaki zakres usług świadczy. Taka szybka selekcja pozwoli Ci wybrać profesjonalną pomoc, dzięki której Twój samochód szybko będzie znów sprawny i będziesz mógł kontynuować podróż.

Być może przed zamówieniem pomocy drogowej będzie powstrzymywać Cię strach przed kosztami. Jednak nie ma się czego obawiać! Firmy świadczące usługi pomocy drogowej oferują korzystne stawki, adekwatne do świadczonych usług. Aby uniknąć większych kosztów warto wykupić ubezpieczenie opon lub ubezpieczenie assistance. Wówczas to ubezpieczyciel pokryje koszt usługi pomocy drogowej. Należy też pamiętać, że na autostradzie nie może odholować Cię inny samochód osobowy, może to zrobić tylko laweta. Jeśli więc często podróżujesz, to warto wykupić polisę, aby w przypadku nagłej usterki nie denerwować się, tylko zadzwonić do ubezpieczyciela i jemu zlecić podjęcie odpowiednich kroków w sytuacji, która Ciebie spotkała.

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU