Jak przygotować się do jazdy w warunkach zimowych?

Każdy dobry kierowca oprócz pracy i uwagi poświęconej prowadzeniu własnego auta, powinien zwracać baczną uwagę na zachowanie się i sposób jazdy innych kierowców, zwłaszcza w okresie zimowym.

Wielu kierowców w zimie niestety nie jest w stanie nawet zadbać o swoje bezpieczeństwo w podróży, nie wspominając już o braniu odpowiedzialności za czyny innych.

Podstawowa zasada mówi: przygotuj się, bądź zaradny, przewiduj, myśl odpowiedzialnie, bądź pokorny. Gdyby jednak każdy z kierowców brał sobie tę zasadę do serca, mielibyśmy o wiele mniej wypadków na drogach. Zatem z potrzeby edukacji zamieszczamy ten poradnik, który podpowie Wam jak przygotować się do jazdy w warunkach zimowych.

Jazda samochodem w warunkach zimowych

Zima to opady śniegu, niskie temperatury, śliskie nawierzchnie, trudna jazda w koleinach czy podczas zamieci. Jazda w takich warunkach jest niezwykle wymagająca, jeżeli nie zadbamy odpowiednio o stan techniczny auta, możemy pewnego dnia, wracając mroźnym popołudniem z pracy:

  • nie odpalić samochodu na parkingu,
  • ślizgać się na letnich oponach,
  • zastać zamarznięte zamki,
  • czy polec bo zamarzło paliwo w przewodach.

KROK 1 – zadbaj o oczy samochodu, w zimie szybko zapada zmrok, dobre światła to podstawa. Dojeżdżając do pracy przeważnie wyruszamy bladym świtem, a wracamy gdy świat już pogrąża się w mroku. Przed zimą zadbaj o oświetlenie, sprawdź ustawienie świateł, upewnij się, że reflektory przeciwmgielne działają jak należy, przetestuj wszystkie żarówki i zabezpiecz ich zapas.

KROK 2 – zima to opady, oszronione szyby i kapryśna aura, nasze wycieraczki będą więc miały co robić. Przed zimą sprawdź ich stan, w razie potrzeby zabierz na długą trasę dodatkowy komplet wycieraczek. Pamiętając o wycieraczkach nie zapomnij również zmienić płynu do spryskiwaczy na zimowy. Już przy niewielkim ochłodzeniu letni płyn może zamarznąć i zostaniesz z zalodzoną szybą.

KROK 3 – akumulator, który wspomaga serce samochodu jakim jest silnik. Pamiętajcie, że bez sprawnego akumulatora w zimie będziecie się męczyć. Silnik nie będzie odpalał. Problemy z rozruchem nie dotyczą tych, którzy zrobią przegląd swojego akumulatora przed zimą. W razie potrzeby zalecam też wożenie ze sobą kabli rozruchowych, należy je zawsze mieć w bagażniku, bo albo nam się przydadzą, albo komuś innemu.

Aby ocenić zużycia akumulatora warto zajrzeć do mechanika, który sprawdzi ile mocy ma wasza bateria, czy alternator należycie ją ładuje, rzuci okiem na świece oraz przewody zapłonowe i pewnie parę innych rzeczy, o których Wy nie pomyślicie.

KROK 4 – opony dostosowane do pory roku, koniecznie zmień opony na zimowe, nie czekaj aż zaskoczy Cię śnieg i ślizgawka na drodze. Przy okazji sprawdzaj co jakiś czas czy masz właściwe ciśnienie w oponach. To ma również wpływ na spalanie i jakość jazdy.

KROK 5 – układ hamulcowy, sprawdź stan tarczy hamulcowych i klocków oraz stan przewodów. Zwłaszcza w zimie hamulce to podstawa, nie chciałbyś przecież by „trzasnęły” Ci podczas jazdy np. w trasie podczas powrotu na święta czy wyjazdu na ferie.

KROK 6 – drobiazgi, które są szalenie ważne:

  • kup sobie porządną skrobaczkę do szyb i miotełkę do odśnieżania, nigdy nie ruszaj w drogę gdy na aucie zalegają warstwy śniegu, to niebezpieczne,
  • zaopatrz się w odmrażacz do zamków, który zawsze noś przy sobie,
  • opcjonalnie kup odmrażacz do szyb, który wygodnie można zaaplikować na oblodzoną szybę, gdy skrobaczka nie daje sobie rady,
  • posmaruj uszczelki w drzwiach specjalnym preparatem, by uniknąć ich zamarzania,
  • kup sobie matę na szybę, to niewielki koszt, a można nią zakryć szczelnie przednią szybę, dzięki czemu unikniemy jej zalodzenia i oszronienia, jest bardzo przydatna,
  • warto kupić ochraniacz na wycieraczki, dzięki niemu unikniecie ich oblodzenia,
  • wrzuć do bagażnika koc, dodatkowe rękawiczki, czapkę i ciepłe ciuchy, w razie awarii auta mogą się przydać by organizm się nie wychłodził,
  • również zapas kalorycznego pożywienia może się w zimie przydać, wrzuć do auta czekoladę, awaryjnie może dodać nam sił.

KROK 7 – zimą tankuj tylko paliwo zimowe na rzetelnych stacjach paliw, a nie zaszkodzi kupić ulepszacz do palia i dolewać go w trakcie zimowych miesięcy. Pamiętaj dobre paliwo to gwarancja, że nie zakończysz podróży w szczerym polu, w nocy przy 30 stopniowym mrozie, bo zamarzły przewody.

Dobrze przygotowany kierowca nie musi bać się zimy. Jeżeli już jednak masz jakieś problemy ze swoim samochodem to skorzystaj z naszej pomocy drogowej.

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU