Co wiemy o bezpiecznym prowadzeniu pojazdów?

XXI wiek to czas wszechogarniającej nas komunikacji. Możemy się stosunkowo szybko przemieszać z punktu A do B, odległych o wiele setek kilometrów. Gałęzie transportu są wspaniale rozwinięte, ale trzeba nauczyć się szacunku do tych cudów techniki i pokornie uczyć się technik wykorzystywania sprzętu jaki oferują.

Ludność XX i XXI wieku to pokolenie w przeważającej części zmotoryzowane. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zdobycie uprawnień do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Niewątpliwie umiejętność ta bardzo ułatwia codzienne funkcjonowanie i pomaga sprostać życiowym obowiązkom.

Błędnie jednak zakłada się, że samo zdanie kursu na prawo jazdy załatwia sprawę. Prawdziwy kierowca, który bezpiecznie porusza się po drogach, powinien uczyć się przez całe życie. To doświadczenie i nabyte w różnych warunkach umiejętności świadczą o tym, czy jeździmy bezpiecznie i czy przez lata treningów wyrobimy sobie instynkt, pozwalający nam działać w sytuacjach zagrożenia automatycznie i w określonym kierunku.

Nigdy nie należy zapominać, że w naszych rękach spoczywa bezpieczeństwo zarówno swoje jak i innych. Samochód czy inny pojazd mechaniczny to przecież ujarzmiana przez nas, rozpędzona masa stali, która mknie po drogach. Musimy sobie zdawać sprawę z okoliczności, jakie mogą nas zastać podczas jazdy: złe warunki atmosferyczne, słaba widoczność, niespodziewana przeszkoda (np. wybiegające zwierzę, złamana gałąź). Kierowca powinien wiedzieć, że pokora i umiejętności które nabędzie mogą wyprowadzić go z wielu opresji na drodze. Każdy z nas powinien zatem podnosić swoje kwalifikacje prowadzenia pojazdów, niezależnie od tego czy jego staż posiadania prawa jazdy jest mały czy duży.

Wsiadając do samochodu musimy się bowiem liczyć z tym, że mogą wystąpić sytuacje, w których nie ma czasu na zastanowienie, wtedy o naszym bezpieczeństwie będą decydować tylko umiejętności poparte dobrym refleksem i świadomym poczuciem odpowiedzialności. Te cechy warto posiąść i doskonalić.

Dzisiejsze pojazdy o ciągle zwiększającym się komforcie jazdy i wielu udoskonaleniach technicznych prowokują do rozwijania dużych prędkości. I tutaj kłaniają się właśnie brawura, nonszalancja i brak pokory, które w połączeniu z nadmierną szybkością najczęściej prowadzą do licznych wypadków i tragedii.

Jeżeli wydaje nam się, że po kilku miesiącach czy latach prowadzenia samochodu opanowaliśmy wszystkie techniki jazdy, to może warto swe wybujałe ego poddać prostemu eksperymentowi. Wystarczy mały test jazdy przeprowadzony ze stosunkowo małą prędkością, ale na bardzo śliskiej nawierzchni, która przecież w naszych warunkach klimatycznych może zaskoczyć nas przez dobre kilka zimowych miesięcy w roku.

Ten test pozwoli uzmysłowić szczególnie tym początkującym kierowcom, ale też zaawansowanym, jak wiele jest tajników techniki jazdy i jak nieprzewidywalne warunki możemy zastać w podróży. Każdy kierowca, który chce poruszać się po drogach bezpiecznie i odpowiedzialnie powinien zatem analizować swoją technikę jazdy i ją doskonalić.

Może zatem warto zbadać możliwości samochodu i naszych reakcji w warunkach ekstremalnych, które stworzymy sobie na potrzebę treningu. Takie systematyczne ćwiczenia dadzą nam obraz naszych umiejętności i pozwolą przeanalizować co robimy niepoprawnie, a które elementy jazdy już opanowaliśmy. Samodyscyplina, trening i pokora pozwolą Wam maksymalnie wytrenować koordynacje ruchów, dzięki której będziecie jeździć płynnie, bezpiecznie i odpowiedzialnie.

Po tej analizie podsumujmy, jakie czynniki są dla kierowcy najbardziej niebezpieczne

  • nadmierna szybkość,
  • brak pokory, brawura,
  • brak umiejętności i bierność w doskonaleniu techniki jazdy,
  • brak wyobraźni,
  • brak umiejętności analizowania własnych błędów,
  • niewłaściwe przygotowanie teoretyczne.

Wszystkich kierowców zachęcamy do treningów, do świadomej jazdy z bezpieczną szybkością, a więc: zależną od umiejętności kierowcy, od sprawności jego pojazdu i sytuacji na drodze.

Jeżeli jednak nie udało Ci się uniknąć wypadku lub kolizji – skontaktuj się z nami!

Usługi: profesjonalna pomoc drogowa, holowanie samochodów osobowych, samochodów dostawczych oraz samochodów ciężarowych. Transport innych niż samochodowe pojazdów, np. wózków widłowych, maszyn budowlanych oraz parking. Nasza pomoc drogowa obejmuje także naprawy samochodów ciężarowych i osobowych. Oferujemy usługi blacharsko-lakiernicze. Obsługujemy między innymi województwo śląskie oraz małopolskie, w tym takie miasta jak Tychy, Mysłowice, Ruda Śląska, Katowice, Sosnowiec, Gliwice, Mikołów.
(C) Copyrigh 2022. Pomoc Drogowa KAMIL. Kopiowanie zabronione.
MENU